szkola szare szeregi 10

        27 listopada, w dniu Święta Szkoły, odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych Liceum szkola szare szeregi 1Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół Europejskich im. Szarych Szeregów. Tegoroczne ślubowanie miało wyjątkowo uroczystą oprawę, ponieważ świętowaliśmy nie tylko Dzień naszego Patrona, ale również  100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę.           

Na uroczystą akademię zostali zaproszeni znakomici goście: harcerze  Szarych Szeregów z czasu II wojny światowej, poseł ziemi lubelskiej, prof. Krzysztof Szulowski, radni Rady Miasta - pani Anna Kędziora i pan Ignacy Czeżyk, wielu przyjaciół naszej szkoły oraz przedstawiciele Rady Rodziców.    Uroczystość rozpoczęła się od uroczystego apelu przy pamiątkowych kamieniach, które znajdują się w otoczeniu nasze szkoły . Jeden kamień poświęcony jest harcerzomszkola szare szeregi 14 Szarych Szeregów i stoi tu od kilku lat a drugi , ufundowaliśmy my w tym roku, szkola szare szeregi 28aby uczcić 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Po apelu poległych, uczennica z klasy III gimnazjum Basia, odegrała na skrzypcach ciszę. Następnie ksiądz Ryszard Gołda, dokonał poświęcenia pamiątkowego kamienia. Apel zakończył się złożeniem  kwiatów i zapaleniem zniczy przez młodzież.

Następnie uformowaliśmy pochód , na czele którego szedł Poczet Sztandarowy wszyscy  udali się do kościoła pw. Miłosierdzia Bożego na uroczystą mszę, po której w sali teatralnej kościoła odbyła się uroczysta akademia. Po szkola szare szeregi 44szkola szare szeregi 42wystąpieniu Pani Dyrektor, odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych. Uroczyście ubrani i przejęci powtarzali za panią dyrektor słowa  roty ślubowania. Na szkolny sztandar uczniowie przyrzekli;  strzec honoru szkoły, sumiennie wypełniać obowiązki ucznia, godnie reprezentować szkołę, wytrwale pracować nad rozwojem swoich uzdolnień i osobowości; być życzliwym, wrażliwym i otwartym na drugiego człowieka; nie zawieść nadziei, jakie pokładają w nich rodzice i wychowawcy oraz stawiać dobro Polski nad własne. Po złożonym ślubowaniu wychowawczynie przypięły uczniom tarcze szkolne.

szkola szare szeregi koncert 5 filteredPięknym momentem uroczystości było  wręczenie naszej pani dyrektor Statuetki Małegoszkola szare szeregi koncert 13 filtered Powstańca, przez pana Zdzisława Łozińskiego, harcerza Szarych Szeregów a jednocześnie  prezesa Lubelskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów. Statuetkę ufundował Warszawski Oddziałał Stowarzyszenia Szarych Szeregów na wniosek oddziału lubelskiego.

Następnie wszyscy zgromadzeni ze wzruszeniem obejrzeli piękny montaż słowno-muzyczny przygotowany przez młodzież naszej szkoły, pod kierunkiem pani Barbary Chadaj i pana Michała Matrasa, z pomocą księdza katechety Łukasza Brusa. Po obejrzeniu w szkola szare szeregi koncert 27 filteredskupieniu części artystycznej nasi goście zabrali głos, nawiązując do obejrzanego przedstawienia i dzieląc się z nami swoimi osobistymi przeżyciami.

Po tej części uroczystości, wszyscy zgromadzeni udali się do budynku szkoły na wystawę „100 Pamiątek na 100 Lecie Niepodległości” Zgromadziliśmy  pamiątki z ważnych chwil naszej Ojczyzny.

Były tu pamiątki i okresu międzywojennego, książki, zdjęcia, stare gazety, pamiątki ze zsyłek na Sybir, medale odznaczenia, szable, hełmy menażki, manierki i wiele innych; także z okresu Solidarności. Nie sposób wymienić wszystkie. Potem zaprosiliśmy wszystkich na poczęstunek. Wszyscy byliśmy przejęci wyjątkowością tego wydarzenia, szczególnie obecnością i wzruszeniem naszych gości - świadków bolesnej historii Polski; walczących o to, aby nasi uczniowie mogli  teraz uczyć się w wolnym kraju...

som

vulcan

DlaczegoMy2022

logo Laboratoria Przyszłości poziom kolor

logotyperasmus 2

Dni Patrona

Facebook